Bir Soru - Bir Cevap
Ağaçlara su verme nasıl belirlenir?

Kumlu, killi, kireçli topraklarda sulama süresi değişir.Fazla sudan ve az sudan toprağın PH dengesi bozulur,ağaç sitrese girip yaprakları sararak ölüme gider(suda eriyen demir sülfat verilir).Ağaçlara su verme zamanının belirlenmesi, en basit olarak yaprakların solması ve pörsümesi ile anlaşılır. Sabah veya akşam saatlerinde birkaç yaprak avuç içine alınarak sıkılır. Eğer yapraklar avuç içinde buruşup kırılmıyorsa sulama zamanının geldiği anlaşılır. Yapraklar kırılıyorsa sulama zamanı gelmemiştir. Bu işlem sabah-akşam yapılmalıdır.
 

 
ÇAM ÇEŞİTLERİ

Ülkemizde  Sarıçam, Karaçam, Halep çamı, Sedir çamı ve Fıstık çamı.Çamlar sonbaharda yapraklarını dökmezler. Gövdesi yenilebilen çam ağaçları A- C gibi yüksek vitaminler içerir. Kabuğunu çiğ olarak yemek de mümkündür.
Ladin çeşitleri nemli doğu Karadeniz ve Rusya çamıdır, sıcak bölgelerde iyi gelişmez.
Ardıç çam çeşitleri, bodur sürüngen ardıçlar ve boylu olanlardır.
Çam ağacının kozalakları erkek ve dişi olabilirler. Erkek olanlar polen döken küçük kozalaklardır ve kısa süreliğine çıkarlar.
Dişi kozalaklar ise odunsu, iri bir yapıya sahiptirler. Döllenme özellikleri vardır ve uzun süre kalabilmektedirler. Çam ağacının tıbbi olarak pek çok faydası vardır. Özellikle kronik öksürük için mucizevi bir etki sağlar. Astım tedavisinde, balgam ve idrar sökmede çam ağacından yararlanılmaktadır.

Image

.

Image

.

Image 

 

 
 | � Ceviz, Ceviz Fidanı, Aşılı ceviz Fidanı, Kaman Cevizi, Kaman cevizi Fidanı, - Ak Fidancılık 2002 |