Bir Soru - Bir Cevap
BADEM BAHÇESİ KURULUMU

Badem tüketimimizin %60 şı dışarıdan ithal edilmektedir.Tarım ve Orman bakanlığımız badem ve cevize destek vermektedir.
Badem için Ege,Akdeniz iklimi idealdir deniz seviye rakımı 100-900m arası olması kış soğuklarından etkilenmemesini sağlar.
Bununla beraber, odun kısmının kış soğuklarına dayanıklı olması nedeniyle, kış soğuklarının fazlaca olduğu yerlerde de yetişebilmektedir. Ağacının odun kısmı -20°C, -30°C'ye kadar soğuğa dayanabilir.

Image


Çiçek tomurcuklarının kışa dayanıklılığı şeftali çiçek tomurcuklarından daha azdır. Ülkemizde kış soğuklarının fazla olduğu yerlerde ekonomik olarak badem yetiştirici liği yapılamaz.İç Anadolu bölgesi gibi.
Kış dinlenme ihtiyacı diğer meyve ağaçlarına göre daha kısadır. +5°C' nin altında 90-400 saatlik bir soğuklama yeterlidir.
Teksas, Nonpareil gibi badem çeşitleri getirilmiş ve üretimi yapılmıştır. Türkiye'de Doğu Karadeniz'in kıyı bölgesi ile çok yüksek yaylalar dışında her yöresinde badem yetiştirilmektedir.

 Image

Badem yetiştiriciliği ülkemizde Ege Bölgesinde yoğunlaşmış olup, bunu Akdeniz, İç Anadolu ve Marmara Bölgeleri izlemektedir. Özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde Türkiye badem üretiminin üçte ikisi yapılmaktadır. Badem yetiştiriciliği açısından en önemli bölge Ege Bölgesi, burada da Datça Yarımadasıdır.

Image

Badem  6-8 m boylanır.5-6 m aralık ile dikimi uygundur. Bazı hallerde aşısız ağaçların yüksekliği 10 m' ye kadar boylanabilir. Yıllık dallar üzerindeki tüm tomurcuklar aynı mevsimde büyür ve ikinci dallar meydana gelmesi halinde ağaç yayvan olur. Badem ağaçları ortalama olarak 50 yıl kadar yaşarlar. 100 yaşma kadar yaşayan ağaçlara da rastlamak mümkündür.
Kazık kök tipindedir. Saçak kök az olduğundan fidanlar yer değiştirme sırasın da çok kayıplar verirler.

BADEM ÇEŞİTLERİ

Nonpariel  el, El bademleri: El ile kolayca kırılırlar.
Teksas, Diş bademleri: Diş ile kolay el ile zor kırılırlar.
Sert bademler: Çekiçle kolay, diş ile zor kırılırlar.
Yerli badem çeşitleri, Taş bademleri: Kabuk ancak çekiçle kırılır.

Image


 

 

 

 
 | � Ceviz, Ceviz Fidanı, Aşılı ceviz Fidanı, Kaman Cevizi, Kaman cevizi Fidanı, - Ak Fidancılık 2002 |