Bir Soru - Bir Cevap
Ağaçlara su verme nasıl belirlenir?

Kumlu, killi, kireçli topraklarda sulama süresi değişir.Fazla sudan ve az sudan toprağın PH dengesi bozulur,ağaç sitrese girip yaprakları sararak ölüme gider(suda eriyen demir sülfat verilir).Ağaçlara su verme zamanının belirlenmesi, en basit olarak yaprakların solması ve pörsümesi ile anlaşılır. Sabah veya akşam saatlerinde birkaç yaprak avuç içine alınarak sıkılır. Eğer yapraklar avuç içinde buruşup kırılmıyorsa sulama zamanının geldiği anlaşılır. Yapraklar kırılıyorsa sulama zamanı gelmemiştir. Bu işlem sabah-akşam yapılmalıdır.
 

 
Ceviz Bahçelerinde Kış Çalışmaları
CEviz bahçelerinde kışa hazırlık, kış çalışmaları ve iyileştirme çalışmalarının kısaca şu şekilde sıralayabiliriz.
1-Yeni kurulan bahçelerde kış hazırlıkları yapılması yanmış hayvan gübresi atılarak toprak ile karıştırılması ve taze fidan gövdelerinin beyaz su bazlı plastik boya ile 2  m boyda boyanması donmalar için yararlı olacaktır.

2-Sulama sistemindeki borularının depoların içindeki suların boşaltılması gerekir.

3-Mart 2009 ayında bahçenin 4 ayrı yerinden 30 cm derinlikten alınan 1 er avuç toprak numunelerinin tahlillerinin yaptırılarak (50 ytl) eksikler göre taban gübresi atılması gerekmektedir.(Şu ana kadar yapılan 20 tahlilde kireç fazlalığı çıkmıştır. Azot,fosfor ve çinko eksikliği görülmüş, PH 7.8 civarındadır.)

4-Çetin cevizlerine aşı yaptırmak isteyenler 15 nisandan sonra ağaçlarında sert budama yapabilirler, sonraki yıllarda baston kalınlığındaki genç sürgünlere aşı yapılır.
 
< Önceki   Sonraki >

 
 | � Ceviz, Ceviz Fidanı, Aşılı ceviz Fidanı, Kaman Cevizi, Kaman cevizi Fidanı, - Ak Fidancılık 2002 |